II koncert VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Giewartów 2020

II koncert VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Giewartów 2020

II koncert VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Giewartów 2020

Za nami drugi koncert festiwalowy. Przed giewartowskim audytorium wystąpił Vladimir Kopec – organista ze Słowacji, a w drugiej części: Julieta González- Springer- sopran, Marek Toporowski- wirginał oraz Marek Skrukwa –viola da gamba. Koncert niezwykle urokliwy i pozwolił nam kosztować dźwięki różnych okresów i różnych narodów.

Vladimir Kopec– organy

1.Samuel Marckfelner (1621-1674) – Praeambulum et Fantasia Octavi toni
2. Jan z Lublina (1499-1548) – Alte polnische Tabulatursätze (Danses et Estampes)
3. Dietrich Buxtehude (1637-1707) – Canzonetta, BuxWV 171
4. Domenico Zipoli (1688-1726) – Versetti e Canzona in C
5. Charles John Stanley (1713-1786) – Voluntary IX (Largo – Allegro)
6. Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791) – Andante in F, KV 616
7. Manuskryp Klarysk ze Stargo Sącza, XVIIIw – Aria 6, 7, 10
8. Mikuláš Schneider Trnavský (1881 – 1958) – Maestoso f- moll
9. Giovanni Morandi (1777-1856) – Allegro vivace

Julieta González-Springer – sopran; Marek Toporowski – wirginał; Marek Skrukwa – viola da gamba

1. Anonim, Libre Vermell de Montserrat (XIV w.) – Stella splendens
2. Diego Ortiz (ok. 1510–1570) – Tratado de Glosas (1553):
Ricercadas Sobre el Canto Llano La Spagna – Recercada segunda
3. Anonim, Cancionero del Palacio (XV w.) – Con amores la mi Madre
4.Diego Ortiz (ok. 1510–1570) – Tratado de Glosas (1553):
Recercada segunda sobre el passamezzo moderno – Ricercadas Sobre Tenores
5. Anonim, Cancionero de Upsala (wyd. 1556) – Yo soy la Morenica
6. Marin Marais (1656–1728) – Sarabande – Cinquième Livre de Pièces de viole
7.Juan Hidalgo (1614–1685) – Solo al Santísimo “Aves que al Sol dsespertáis”
8. Henri de Bailly (ok. 1580–1637) – Pasacalle La folie
9. Marin Marais (1656–1728) – Les folies d’Espagne – Deuxième Livre de Pièces de viole

Vladimír Kopec (Słowacja). Ukończył studia na Wydziale Edukacji Uniwersytetu Konstantyna Filozofa, Wydział Pedagogiki Muzycznej. Studiował także w klasie organów u prof. Ivana Sokola i dr. Stanislava Šurina. W latach 2008-2010 studiował grę na organach i kompozycję w Conservatorio Santa Cecilia w Rzymie u Jiri Leciana, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Podczas studiów w Rzymie pełnił funkcję organisty Papieskiego Chóru Muzycznego, a także jako okazjonalny organista w Bazylice św. Piotra podczas audiencji generalnej u Papieża Benedykta XVI. Występuje również jako wykładowca na kursach organowych, a także jako juror na międzynarodowych konkursach gry na organach. Obecnie jest organistą w katedrze św. Emmerama w Nitrze. Jako artysta występuje regularnie na międzynarodowych festiwalach organowych na Słowacji i za granicą, zwłaszcza we Włoszech. Komponuje utwory na chór, organy i orkiestrę. Obok kompozycji dla organistów dla celów liturgicznych, jest także autorem większych kompozycji, takich, jak Missa brevis g-moll; Nitra, milá Nitra (Nitra, droga Nitra) Kantata na chór mieszany i orkiestrę smyczkową; Stabat Mater, Tu es Petrus – motet na chór „a capella” (dedykowany Papieżowi Benedyktowi XVI.), Ave verum corpus (dedykowany chórowi Kaplicy Sykstyńskiej), Oratorium Misericordia na orkiestrę, sopran solo i chór, poświęcony Papieżowi Franciszkowi i kilka innych kompozycji chóralnych i organowych.

Julieta González-Springer. Urodzona w Meksyku, zaczynała naukę śpiewu w Konserwatorium Narodowym w Meksyku. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Barbary Niewiadomskiej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie pod kierunkiem Beatrice Cramoix w zakresie śpiewu barokowego oraz Francisa Biggi (ensemble Lucidarium) i Laurence Brisset (ensemble De Caelis) z muzyki średniowiecznej.  Jako solistka współpracuje z muzykami i zespołami ze Szwajcarii, Włoch, Francji, Meksyku i Polski, takimi jak: Elyma (dyr. Gabriel Garrido), De Caelis (dyr. Laurence Brisset), Dialogos (dyr. Katarina Livljanić), Ars Nova (dyr. Jacek Urbaniak), Jácaras (dyr. Piotr Zaleski), oraz z organistami i klawesynistami: Markiem Toporowskim, Henrykiem Janem Botorem, Norbertem Petry (Metz), Norbertem Brogginim (Genewa), Marcinem Armańskim, Gustavo Delgado i Ofelią Gómez (Meksyk). Koncertowała m.in. w Operze w Lyonie, Genewie, Lozannie, Operze Narodowej w Meksyku oraz na różnych festiwalach w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Meksyku, Włoszech, takich jak: Bachakademie (dyr. Hellmuth Rilling), Festival d’Ambronay, Festival Internacional de Órgano Barroco (Meksyk), Festival del Centro Histórico de la Ciudad de México, Saisons Musicales w Fundacji Royaumont (Francja), Festiwal Organowy (Koszalin), Festiwal Jesień Organowa, Festiwal Chanterelle (Gołuchów), Maj z Muzyką Dawną (Wrocław), Forum Musicum (Wrocław), Festiwal Sacrum Profanum (Kraków) – premiera „Króla Leara” Pawła Mykietyna, Festiwal Fide et Amore (Żory). Występuje jako solistka z wieloma muzykami i zespołami muzyki dawnej. Jej repertuar obejmuje także muzykę współczesną oraz tradycyjną i klasyczną z Meksyku i krajów iberoamerykańskich.

Marek Toporowski. Klawesynista i organista, kameralista i dyrygent – jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach. W roku 1991 utworzył specjalizujący się w historycznym wykonawstwie zespół Concerto Polacco. Zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą, w ramach którego po raz pierwszy w Polsce wykonano na historycznych instrumentach takie arcydzieła jak m.in. Mszę h-moll Bacha. Również wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod batutą Marka Toporowskiego. Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Dokonał pierwszej rejestracji fonograficznej muzyki klawesynowej Charlesa Nobleta oraz licznych rejestracji historycznych organów w Niemczech m.in. w serii „Organy Dolnych Łużyc”. Wielokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985). Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy – Józef Serafin, klawesyn – Leszek Kędracki). Następnie doskonalił swe umiejętności we Francji , Niemczech, i Holandii pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał Pierwsze Nagrody; Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). Jego działalność dydaktyczna przez wiele lat (od 1991 r.) związana była z Akademią Muzyczną w Katowicach. W uczelni tej stworzył pierwszą na Górnym Śląsku klasę klawesynu, następnie orkiestrę barokową. W latach 2008-12 pełnił funkcję prorektora, następnie kierował Katedrą Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych (2012-2015). Od 2015 roku współpracuje z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Fr. Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Od 2016 roku związany jest również z Akademią Muzyczną w Krakowie. Jest częstym wykładowcą kursów mistrzowskich. Przez 20 lat współorganizował letnią Akademię Organową w Koszalinie. Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe, zbiór eksponowany jest w zabrzańskim „Fortepianarium”.

Marek Skrukwa. Teolog i muzyk. Ukończył studia w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Na tej samej uczelni otrzymał tytuł doktora nauk teologicznych, broniąc pracę z zakresu teologii fundamentalnej: Relacja między słowem a muzyką w „Pasji według św. Jana” Johanna Sebastiana Bacha, na napisanie której otrzymał grant Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bierze udział w konferencjach naukowych prezentując referaty z pogranicza teologii i muzyki. Obecnie swoje badania naukowe koncentruje na analizie spuścizny Jacques’a-Bénigne’a Bossueta (1627–1704), francuskiego biskupa i kaznodziei Ludwika XIV. Od 2017 roku prezentuje publicznie fragmenty jego dzieł w języku francuskim. Ukończył także dwa kierunki studiów na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie: kontrabas i violę da gamba. Jako muzyk instrumentalista od kilkunastu lat bierze czynny udział w życiu koncertowym. Prowadził także zajęcia dydaktyczne w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej (Akademia Muzyczna/Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) w Krakowie. Współpracuje z różnymi zespołami muzyki dawnej, m.in. Camerata Cracovia, The Flowery Plain Baroque Ensemble. Występował podczas Wieczorów Wawelskich, Muzycznych Wieczorów na Salwatorze oraz na festiwalach: Muzyka w Starym Krakowie, Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie. Kilkakrotnie brał udział w wykonaniu Pasji według św. Jana J. S. Bacha.