III Niedziela Wielkiego Postu (20/03/2022)

III Niedziela Wielkiego Postu (20/03/2022)

III Niedziela Wielkiego Postu (20/03/2022)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

20 marca 2022

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 1. Apel Przewodniczącego KEP Abp. Stanisława Gądeckiego.
 2. Dzisiaj kończymy nasze parafialne rekolekcje. Dziękujemy ks. Krzysztofowi Zubrzyckiemu za wspólną modlitwę i dar jego rozważań oraz życzymy wielu łask Bożych w jego posłudze.
 3. W związku z wybuchem wojny na Ukrainie nie możemy pozostać obojętni! Udzielamy pomocy na bieżąco. Pomogliśmy już ok. 180 osobom. Bardzo dziękuję za wszelką okazaną dotychczas pomoc i zaangażowanie – za przekazane dary, za odzież, żywność, sprzęt, leki itp. Dziękuję wszystkim wolontariuszom za poświęcony czas i angażowanie się w prowadzone działania, a także tym rodzinom, które już przyjęły naszych gości i tym, które zgłosiły taką gotowość. Dziękuję też za kolejne środki przekazane na rzecz pomocy dla naszych uchodźców. Bardzo proszę o wytrwałość w tej spontanicznej otwartości. Niewątpliwie będzie to związane z utrudnieniem naszego codziennego życia, z pojawiającymi się ograniczeniami i utrudnieniami, ale osoby, którym pomagamy nie mają nic, są naprawdę w dramatycznej sytuacji. Bardzo wszystkich proszę o otwartość mimo wszystko i wielką wyrozumiałość. Nasze dalsze działania:
  • Codziennie o 16.30 (od poniedziałku do soboty) różaniec w intencji pokoju na Ukrainie,
  • Proszę o zgłaszanie domów, mieszkań, pokoi, gdzie byłaby możliwość przyjąć uchodźców z Ukrainy,
  • Konkretne potrzeby ogłaszamy codziennie na specjalnej otwartej grupie na FB „Pomagamy Ukrainie – Parafia w Giewartowie”,
  • Dla rodzin, które pomagają naszym uchodźcom, oraz dla nich samych otworzyliśmy na FB specjalną grupę „Nasi goście z Ukrainy – Giewartów”, gdzie zamieszczamy przydatne informacje w języku polskim i ukraińskim,
  • Jeśli chciałby się ktoś zaangażować w formie wolontariatu w nasze działania, proszę o zgłoszenia.
 1. Specjalnym wydarzeniem, zgodnie z usłyszanym apelem, będzie włączenie się w papieskie zawierzenie Rosji i Ukrainy Matce Bożej, co będzie miało miejsce w piątek 25 marca o godz. 17.00. Później Msza św., podczas której modlić się będziemy o zakończenie wojny na Ukrainie. W piątek bowiem, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to zarazem 30 dzień od wybuchu wojny… Dlatego też przyszłą niedzielę (27 marca) obchodzić będziemy w naszej parafii jako Dzień Solidarności z Ukrainą. W ten sposób pragniemy również podziękować wszystkim, którzy włączają się w to wielkie dzieło pomocy dla uchodźców.
 2. 25 marca obchodzimy także Dzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu, oprócz Mszy św. o godz. 17.00, będzie sprawowana Msza św. o godz. 10.00.
 3. W ten sposób (Mszą św. o godz. 17.00 w piątek) rozpoczniemy – w jedności z papieżem Franciszkiem – nabożeństwo „24 godziny dla Pana” czyli adorację Najświętszego Sakramentu, która potrwa aż do godz. 17.00 następnego dnia (przez całą noc i dzień). W związku z tym, aby zawsze ktoś z nas i w imieniu wszystkich nas trwał na adoracji przed Najświętszym Sakramentem zachęcam do wzięcia na siebie odpowiedzialności za 30 min tej adoracji (w ciszy) i wpisanie się na listę wyłożoną w kruchcie kościoła. W ten sposób wspólnie zadbamy o ciągłość naszej modlitwy i adoracji. Szczegółowy plan adoracji na naszej stronie internetowej. Pragnę tylko zwrócić uwagę, że o godz. 22.00 w ramach adoracji przeżywać będziemy „Wieczór Uwielbienia” prowadzony przez Wspólnotę Jana Chrzciciela.
 4. Czas adoracji Najświętszego Sakramentu będzie połączony z możliwością spowiedzi świętej. Będzie to zarazem czas naszej parafialnej spowiedzi wielkopostnej. Okazja do spowiedzi św. w piątek od godz. 18.00 do 22.00 oraz w sobotę od 8.00 do 10.00 i od 11.00 do 17.00. Bardzo Was proszę, nie odkładajmy spowiedzi do ostatnich dni przed Świętami. Pamiętajmy również o dobrym przygotowaniu do sakramentalnej spowiedzi i wypełnieniu wszystkich warunków sakramentu pokuty.
 5. Również w sobotę, 26 marca, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów. Dobry Łotr to jeden ze złoczyńców powieszonych na krzyżu obok Jezusa, do którego Zbawiciel skierował słowa: „Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju”. Dziś czczony jest w Kościele jako patron więźniów oraz pokutujących i nawróconych grzeszników. Módlmy się więc za wszystkich, którzy pogubili się na drogach życia, aby weszli na drogę nawrócenia i pamiętali, że „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.
 6. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia są nabożeństwa wielkopostne. W tym tygodniu wyjątkowo nie będzie Drogi Krzyżowej, ze względu na Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i adorację Najświętszego Sakramentu. Natomiast zapraszamy serdecznie na nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00.
 7. Rekolekcje dla szkoły podstawowej odbędą się w dniach od 28 do 30 marca.
 8. Pozostałe nabożeństwa w naszym kościele:

– Godzinki o św. Rochu – w niedzielę po Sumie (czyli Mszy św. o 11.30),

– Nowenna do św. Rocha – we wtorek po Mszy św. o 17.00,

– nowenna do MB Nieustającej Pomocy – w środę po Mszy św. o 17.00,

– adoracja Najświętszego Sakramentu – w czwartek od godz. 16.00.

 1. Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek, a szczególnie za składkę na cele remontowo-inwestycyjne naszej parafii. Minionej niedzieli zebraliśmy na ten cel prawie 2400 zł.
 2. Diakonia charytatywna informuje, że można już składać wnioski na pomoc w ramach programu nadwyżek żywności PEAD.
 3. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Przewodnika Katolickiego”, w którym przeczytamy m.in. o chrześcijańskiej wizji wojny i pokoju, o pomaganiu uchodźcom, o doświadczeniu traumy. Jest też jeszcze możliwość zakupienia modlitewników na Wielki Post „40 dni z Wielkim Postem. Triduum Paschalne” w cenie 7 zł.