Rzeźby św. Piotra i Pawła Apostołów wróciły do kościoła parafialnego

Rzeźby św. Piotra i Pawła Apostołów wróciły do kościoła parafialnego

Rzeźby św. Piotra i Pawła Apostołów wróciły do kościoła parafialnego

Do kościoła parafialnego wróciły rzeźby św. Piotra i Pawła pochodzące z wcześniejszego drewnianego kościoła parafialnego – nieistniejącego już (zapis w kronice parafialnej). Dzięki temu są one świadkami historii i obiektu, który już nie istnieje – został rozebrany na początku XX wieku.

Koszt prac konserwatorsko – restauratorskich to 20 tys. zł, częściowo sfinansowany z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (w wysokości 7 tys. zł)

Są to rzeźby drewniane, polichromowane.

Na kwadratowej podstawie, pełnoplastyczna rzeźba świętego Pawła, en face. Postać w lekkim kontrapoście, głowa przechylona na lewe ramię. Twarz owalna, włosy krótko zaczesane do tyłu., wzrok skierowany na wprost, broda krótko przystrzyżona. Dłoń lewej ręki dociśnięta do piersi. W prawej na wysokości pasa trzyma złoty miecz. Ubrany w długą białą szatę sięgającą stóp, przepasaną złotym sznurem, wzdłużnie lekko sfałdowana, zdobiona złotą lamówką.

Pełnoplastyczna rzeźba świętego Piotra przedstawiona jest na kwadratowej podstawie en face, w lekkim kontrapoście. Głowa przechylona na prawe ramię, włosy krótkie, zaczesane do tyłu, wzrok skierowany na wprost. Broda i wąsy przystrzyżone. W lewej ręce na wysokości biodra trzyma otwartą księgę, w prawej trzyma złoty klucz. Ubrany w długą szatę sięgającą stóp, wzdłużnie lekko pofałdowaną, przepasaną złotym sznurem, zdobioną po brzegach złotą lamówką.