Apostolstwo Żywego Różańca

Apostolstwo Żywego Różańca

Apostolstwo Żywego Różańca

Ostatnie miesiące w sposób szczególny mobilizują nas do podejmowania modlitwy. Niebezpieczeństwo pandemii, niepokoje społeczne, konflikty i wojny na świecie to tylko niektóre elementy obrazu świata, w którym żyjemy. W odpowiedzi na taką sytuację pragniemy reaktywować w najbliższych dniach modlitwę – w intencjach papieskich, w intencjach ratunku dla świata oraz w intencjach rozpoznawanych na bieżąco – w formie Apostolstwa Żywego Różańca.

Każda osoba, która zgłosi swoje uczestnictwo w Żywym Różańcu, zostanie zapisana do róż różańcowych. Róża różańcowa składa się z dwudziestu osób. W kolejnych miesiącach roku każdemu członkowi róży jest przydzielana do codziennego odmawiania i rozważania jedna tajemnica (dziesiątka) różańca. Przypisaną sobie dziesiątkę różańca należy odmówić codziennie, w dowolnym czasie i miejscu, z dbałością o należyte poszanowanie modlitwy (zwykle zajmuje to kilka minut). Warto posiłkować się przy tym fragmentem Pisma Świętego, odnoszącym się do rozważanej tajemnicy. W ten sposób, w duchowej wspólnocie z pozostałymi członkami róży, każdego dnia odmawiamy w ustalonych intencjach wszystkie cztery części różańca.

Lista wspólnych intencji codziennej modlitwy różańcowej znajduje się poniżej. Tajemnice i intencje różańcowe zmieniamy zawsze w pierwszą sobotę każdego miesiąca według przekazanego harmonogramu.

Również w każdą pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 9.30 w kościele gromadzimy się na wspólnym odmawianiu różańca i Mszy św. ku czci Matki Bożej, a potem – na spotkaniu formacyjnym. Obecność na tych spotkaniach nie jest obowiązkowa, jednak ze względu na stałą formację duchową jest ona zalecana (na miarę możliwości czasowych i zdrowotnych). Chcemy unikać wyobcowania oraz podtrzymać duchową więź z pozostałymi członkami Żywego Różańca.

Raz w roku będziemy weryfikować dalszą chęć uczestnictwa w Żywym Różańcu. Brak kontaktu będziemy rozumieli jako rezygnację z udziału we wspólnocie. Rezygnację z uczestnictwa w Żywym Różańcu można zgłosić w dowolnym momencie poprzez poinformowanie o niej zelatora, czyli koordynatora swojej róży różańcowej.

Dziękujemy za Twoje pragnienie podjęcia się codziennego odmawiania obfitującej w duchowe owoce i błogosławieństwo modlitwy różańcowej!

Kontakt z zelatorem Apostolstwa Żywego Różańca przy naszej parafii:

Monika Kozerska

Tel.               609-192-286

E-mail:        monikaguzik11@o2.pl

Intencje Apostolstwa Żywego Różańca

I Papieska powszechna intencja modlitewna

Czerwiec 2021 – Piękno małżeństwa

Módlmy się w intencji ludzi młodych, którzy przygotowują się do małżeństwa przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej — aby wzrastali w miłości, z wielkodusznością, wiernością i cierpliwością.

Papież Franciszek:   VIDEO

II Intencje parafialne:

  • o ustanie pandemii na świecie, o ratunek dla ludzi chorych, zarażonych, umierających, przebywających na kwarantannie oraz o siły i zdrowie dla lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, ratowników medycznych, pracowników służby zdrowia i służb sanitarnych;
  • o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne;
  • o o pokój, pojednanie i umiejętność dialogu dla wszystkich Polaków.

Historia Stowarzyszenia Żywego Różańca

Od połowy XIX wieku najbardziej popularną różańcową wspólnotę modlitewną stanowi Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone przez Paulinę Jaricot (1799-1862) w Lyonie w roku 1826. „Najważniejszą… rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich” – napisała wtedy. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę. Paulina Jaricot zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później „żywymi różami”. Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy, czyli wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa jakby odmówili cały różaniec. Nieodmówienie tajemnicy nie oznacza grzechu, a utratę zasługi. Celem Stowarzyszenia Żywego Różańca jest według Założycielki wspieranie modlitwą, ofiarą duchową i materialną działań misyjnych Kościoła. Dziełu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz ojciec generał Zakonu Kaznodziejskiego, który przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do wielkiej historycznej dominikańskiej Rodziny Różańcowej, obejmującej Bractwa Różańcowe i Różaniec Wieczysty. Wkrótce papież Grzegorz XVI wydał breve aprobujące stowarzyszenie. Żywy Różaniec w krótkim czasie rozprzestrzenił się w całej Francji, a następnie na świecie. Po pięciu latach, w roku 1831, Paulina Jaricot napisała:

„Liczba odmawiających dziesiątek różańca rośnie z niewiarygodną szybkością we Włoszech, Szwajcarii, Belgii, Anglii i wielu regionach Ameryki. (…) Wszędzie, gdzie tworzą się piętnastki, można zauważyć nie notowane wcześniej umacnianie się dobra”. Kilka lat później dodała: „Stopniowo stajemy się zjednoczeni w modlitwie ze wszystkimi ludźmi świata”.

Papież Leon XIII w breve z 13 czerwca 1881 roku napisał m.in.

„Paulinie Jaricot … zawdzięczamy szczęśliwy pomysł rozdzielenia wśród piętnastu osób piętnastu dziesiątków Różańca. W ten sposób … cudownie rozpowszechniła i uczyniła nieustanną modlitwę do Matki Bożej”.

Założycielka Żywego Różańca, Paulina Jaricot pragnęła, aby modlitwa różańcowa wsparła zainicjowane przez nią kilka lat wcześniej Dzieło Rozkrzewiania Wiary, które w stulecie powstania, 3 maja 1922 roku, papież Pius XI uczynił Papieskim i polecił wprowadzić w całym Kościele. Misyjne korzenie Żywego Różańca na nowo odkrył w latach pięćdziesiątych XX wieku dyrektor Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w USA, abp Sheen, tercjarz dominikański.

Rozpoczynając 25. rok swojego pontyfikatu, Jan Paweł II w liście apostolskim zatytułowanym „Różaniec Dziewicy Maryi” ogłosił Rok Różańca (okres od października 2002 do października 2003 roku). Ojciec Święty wprowadził nową część różańca, tajemnice światła, uwzględniające lata publicznej działalności Pana Jezusa, „aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem Ewangelii”. Odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic, czyli żywe róże składają się z 20 osób.

W Roku Różańca Jan Paweł II podziękował członkom Żywego Różańca na całym świecie za to, że modląc się w papieskich intencjach misyjnych wspierają dzieło ewangelizacji na wszystkich kontynentach, a tym samym i jego posługę.

 

Statut i Ceremoniał Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”

Parafialna wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe czy światowe.

W Polsce do początku XXI wieku obowiązywał Ceremoniał Żywego Różańca, opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w roku 1977 dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, zatwierdzony przez Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Stowarzyszenie Żywego Różańca podlega Konferencji Episkopatu Polski, która w 2012 roku zatwierdziła obowiązujący Statut Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”. W 2015 roku opracowano nowy Ceremoniał. Na czele Stowarzyszenia stoi Konferencja Moderatorów Diecezjalnych, która wyłania Zarząd Stowarzyszenia kierowany przez Moderatora Krajowego. W parafii rodziną Żywego Różańca kieruje Moderator Parafialny.

Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, osiem razy w roku, mianowicie:

  • w dniu przyjęcia do Żywego Różańca,
  • Narodzenia Pana Jezusa (25 XII),
  • Ofiarowania Pańskiego (2 II),
  • Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (25 III),
  • Zmartwychwstania Pańskiego (zgodnie z kalendarzem liturgicznym),
  • Wniebowzięcia Matki Bożej (15 VIII),
  • w święto Królowej Różańca świętego (w naszej Parafii w pierwszą niedzielę października)
  • oraz Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII).

Zgodnie z Ceremoniałem, Żywym Różańcem kieruje Rada, którą tworzą zelatorzy, czyli kierownicy, wszystkich róż. Raz w miesiącu Żywy Różaniec dokonuje zmiany tajemnic różańcowych. Imiona nowo przyjętych członków wpisuje się do parafialnej Księgi Żywego Różańca. Wspólnota Żywego Różańca uczestniczy każdorazowo w pogrzebie zmarłego członka oraz w specjalnie zamawianej Mszy św. za spokój jego duszy.

Historia Apostolstwa Żywego Różańca w naszej parafii (od 2020)

Styczeń 2020

Ks. proboszcz podczas kolędy przyjmował wstępne deklaracje na udział w AŻR

Wrzesień 2020

Powołanie Moniki Kozerskiej na zelatorkę AŻR i przygotowanie dokumentów związanych z naborem.

3 października 2020

Inauguracja reaktywowanego Apostolstwa Żywego Różańca i rozpoczęcie zbierania deklaracji

7 listopada 2020

Przekazanie pierwszych tajemnic osobom zaangażowanym w AŻR – powstaje I Róża i rozpoczyna się nabór osób do II Róży.

Archiwum intencji papieskich

Maj 2021 – Świat finansów

Módlmy się, aby odpowiedzialni za finanse współpracowali z rządami w celu uregulowania sfery finansowej i chronienia obywateli przed jej zagrożeniami.

Papież Franciszek:   VIDEO

Kwiecień 2021 – Podstawowe prawa

Módlmy się za osoby, które narażają swoje życie, walcząc o podstawowe prawa w dyktaturach, w reżimach autorytarnych, a nawet w przeżywających kryzys demokracjach.

Papież Franciszek:   VIDEO

Marzec 2021 – Sakrament Pojednania

Módlmy się o to, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym.

Papież Franciszek:   VIDEO

Luty 2021 – Przemoc w stosunku do kobiet

Módlmy się w intencji kobiet — ofiar przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo, a ich cierpienia były dostrzegane i wysłuchiwane.

Papież Franciszek:   VIDEO

Styczeń 2021 – Braterstwo ludzkie

Módlmy się, aby Pan dał nam łaskę, byśmy żyli w pełnym braterstwie z braćmi i siostrami z innych religii, modląc się za siebie wzajemnie, z otwartością na wszystkich.

Papież Franciszek:   VIDEO

Grudzień 2020

Módlmy się, aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem była ożywiana przez Słowo Boże i przez życie modlitwy.

Papież Franciszek:

Sercem misji Kościoła jest modlitwa. Modlitwa jest kluczem żebyśmy mogli wejść w dialog z Ojcem. Za każdym razem, gdy czytamy mały fragment z Ewangelii słuchamy Jezusa mówiącego do nas. Rozmawiamy z Jezusem. Słuchamy Jezusa i odpowiadamy. I to jest modlitwa. Modląc się, zmieniamy rzeczywistość. I zmieniamy nasze serca. Nasze serce zmienia się, gdy się modlimy. Możemy zrobić wiele rzeczy, ale bez modlitwy to nie działa. Módlmy się, aby nasza relacja z Jezusem Chrystusem była karmiona Słowem Bożym i życiem modlitwy. W ciszy, wszyscy, każdy modli się sercem.

VIDEO

Listopad 2020

Módlmy się, aby postęp w zakresie robotyki i sztucznej inteligencji zawsze służył istocie ludzkiej.

Papież Franciszek:

Sztuczna inteligencja znajduje się u podstaw epokowej zmiany, którą przeżywamy. Robotyka może uczynić możliwym lepszy świat, jeśli będzie powiązana z dobrem wspólnym. Bo jeśli postęp technologiczny zwiększa nierówności, to nie jest to prawdziwy postęp. Przyszły rozwój powinien być ukierunkowany na poszanowanie godności osoby i Stworzenia. Módlmy się, aby postęp robotyki i sztucznej inteligencji był zawsze w służbie człowieka… możemy powiedzieć “był ludzki”.

VIDEO