I koncert VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Giewartów 2020
W niedzielę 20 września 2020r. zainaugurowaliśmy VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Błogosławić Mnie będą wszystkie narody” Giewartów 2020. Podczas pierwszego koncertu usłyszeliśmy włoskiego organistę Paolo Bougeat i chór Schola Cantorum Thorunensis z Torunia.
Paolo Bougeat (Włochy) – organy
1. Polskie tabulatury: Jana z Lublina oraz z Klasztoru Świętego Ducha w Krakowie (1540/1548):
– O królach polskich
– Radem temu
– Słuszna jest rzecz
– Wesół
– Żałość i radość
– Dziwny sposób
2.Johann Bernhard Bach (1676-1749) – Ciaccona Sib magg.
3.Johann Sebastian Bach (1685-1750):
– Adagio (from Cantata “Ich steh’ mit einem Fuß im Grabe” BWV 156
– Fuge in G BWV 576
4.Giovanni Benedetto Platti (1700-1763)
– Sonata IV in sol min. Op.1 “sur le goût italien”
– Largo –Presto e alla breve –Adagio –Non tanto Allegro
5.James Hewitt (1770-1827) – “Yankee doodle” with variations
6. Franz Anton Hugl (1706-1745) – Fuga in Sib Maggiore
7. Niccolò Moretti – (1764-1821) – Sonata VI uso offertorio
Schola Cantorum Thorunensis – dyrygent Paweł Głowiński
1. Guillaume Dufay (ok. 1400 – 1474) – Ave Maris Stella
2. Gregorio Allegri (1582 – 16520 – Miserere (wybrane wersy)
3. Libre Vermell de Montserrat (ok. 1399):
– Mariam Matrem
– Polorum Regina
Paolo Bougeat (Włochy). Urodził się w Aosta w 1963 roku. Swoją edukację ukończył w Konserwatorium im. Giuseppe Verdi w Torino gdzie otrzymał trzy dyplomy – z organów i kompozycji organowych (1988) oraz klawesynu (1922). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich o różnych specjalizacjach, m.in. kursy w Cremonie dotyczące okresu średniowiecza, romantyzmu oraz francuskiego repertuaru organowego. Działalność artystyczną rozpoczął w 1981 i do tej pory zagrał ponad 500 koncertów we Włoszech, w wielu europejskich krajach oraz USA. Jest także bardzo aktywnym kompozytorem (zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych konkursach), który w swojej twórczości szczególnie miejsce poświęca kompozycjom organowym. Jego dzieła wydawane są przez Ediziono Carrara of Bergamo. Jest aktywnym organistą, klawesynistą oraz pedagogiem – naucza organów oraz kompozycji organowych w „Higher Institute of Musical Studies of the Aosta Valley”. W latach 2016 i 2017 był pedagogiem podczas kursów mistrzowskich „Early Music School” w Magnano. Cała swoją działalność łączy z niestrudzonym poszukiwaniem dokumentów muzykologicznych: po książce „Organy w Katedrze w Aosta 1902-2002” (Aosta, Musumeci Editore, 2002), wydał książkę „Organy w Dolinie Aosty” („Le Château” – Aosta) o najciekawszych instrumentach tego regionu. W swojej działalności szczególnie zainteresowany jest także nowymi horyzontami sztuki organowej, opracował ciekawe teorie na temat budowy i typologii współczesnych organów piszczałkowych. Nadzorował także projekty nowych organów (zwłaszcza od strony brzmieniowej) w Arnad i Courmayeur, a także nowopowstałego instrumentu w Saint-Vincent ukończonego w 2017r.
Schola Cantorum Thorunensis – działający w Toruniu zespół śpiewaków istniejący od 2010 roku, utworzony z inicjatywy Pawła Głowińskiego, pod którego kierownictwem pozostaje po dziś dzień. Nadrzędnym celem działalności zespołu jest propagowanie muzyki sakralnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki dawnej, zwłaszcza chorału gregoriańskiego i polifonii renesansowej, oraz muzyki współczesnej, głównie polskich kompozytorów: Sławomira Stanisława Czarneckiego, Pawła Łukaszewskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Macieja Małeckiego, Mariana Borkowskiego i innych. Oprócz działalności koncertowej, zespół wielokrotnie włącza się w przygotowanie oprawy muzycznej uroczystych liturgii katedralnych w Toruniu. Uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Torunia oraz wyższych toruńskich uczelni. W 2014 roku zespół dokonał nagrania swojej pierwszej płyty CD Sławomir Czarnecki Choral Works, na której znalazł się m.in. Hymn ku czci Świętego Jana Pawła II – utwór napisany przez kompozytora specjalnie dla zespołu. Warsztat wykonawczy Schola Cantorum Thoruniensis wyróżnia przede wszystkim głębia przekazu dzieła oparta o szczegółową interpretację słowa i tekstu muzycznego, a także charakterystyczne brzmienie będące kompilacją różnorodnych barw śpiewaków.
Zapraszamy na kolejne koncerty!
Foto: Eryk Kostrzewa