I rocznica kanonicznego objęcia parafii
16 czerwca 2019 roku nasz proboszcz ks. Jacek Dziel objął – podczas liturgicznego obrzędu – naszą parafię. Z tej okazji, po roku, została odprawiona Msza św. w intencji dziękczynnej i z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo w jego posługiwaniu. Po Mszy św. (której towarzyszył śpiew naszego chóru „Choru Sancti Rocci”) spotkaliśmy się na wspólnej kawie i przy słodkościach przygotowanych przez naszych parafian.
Ks. proboszcz już kilka dni wcześniej skierował list do parafian z podziękowaniem za rok wspólnego działania i troski zarówno o wymiar wspólnotowy parafii, jak i o majątek wspólnoty, a zwłaszcza jej zabytki. Poniżej treść listu:
Drodzy Parafianie,
W tym tygodniu minął dokładnie rok od tego dnia, kiedy przyjechałem do mojej nowej parafii w Giewartowie. Oficjalne, liturgiczne objęcie parafii miało miejsce 2 tygodnie później, 16 czerwca. I jest to okazja do pewnej refleksji nad minionym czasem…
Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim parafianom i sympatykom naszej parafii. To dzięki Waszej otwartości, zaangażowaniu, ofiarności udało nam się razem osiągnąć tak wiele! Nie będę nikogo wymieniał z imienia i nazwiska, bo zapewne pominąłbym w ten sposób wielu. Dlatego wszystkim razem pragnę przekazać serdeczne „Bóg zapłać!”.
Dziękuję za to, że mogliśmy wspólnie przeżywać tak wiele chwil na modlitwie i adoracji – zarówno w kościele, jak i w naszych domach łącząc się przez transmisje internetowe (zwłaszcza w ostatnim czasie), za udział w nabożeństwach i Mszach świętych.
Dziękuję za spotkania, zwłaszcza te kolędowe, za pełne zaufania i otwartości rozmowy, za zaangażowanie w diakonie i wiele różnorodnych inicjatyw w naszym kościele. Za przekazane ofiary i fundacje.
Pozwólcie, że wymienię tylko te najważniejsze nasze osiągnięcia i zmiany, także te, których realizacja trwa obecnie:
- Wzbogacenie wyposażenia kościoła w stylu neogotyckim (lampka wieczna, krucyfiks, lichtarze przy tabernakulum, lichtarz pod paschał, lichtarz 4-ramienny – wszystko warte razem ok. 15 tys. zł)
- Nowe szaty liturgiczne, księgi liturgiczne i akcesoria.
- Nowe organy elektroniczne służące podczas uroczystości na ołtarzu polowym, w kościele św. Rocha i dla prób naszego chóru.
- Podjęcie prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych przy ołtarzu głównym (odnowienie baldachimu, zawieszenie łuku nad ołtarzem, przygotowanie programu prac). Po uzyskaniu pozwolenia konserwatora baldachim zostanie umieszczony w ołtarzu głównym, zostanie zrekonstruowana korona cierniowa i kwiatony, w ołtarzu zostanie umieszczone nowe tabernakulum i przygotowany zostanie większy podest.
- Odnowienie zabytkowych aniołów (na ołtarzu Matki Bożej).
- Zakup fotele na miejsce przewodniczenia, który został oddany do renowacji.
- Oddane do pracowni w celu podjęcia prac konserwatorskich następujące figury: postać Chrystusa z grobu, XVII-wieczna figura Chrystusa Zmartwychwstałego oraz jedna ze stacji Drogi Krzyżowej z kościoła. Jesteśmy w trakcie przygotowywania programów i starania się na pozwolenie na następujące prace: renowacja obrazu św. Rocha, naprawa posadzki w kościele, badania stanu zachowania malowideł ściennych w kościele. Po ich uzyskaniu będziemy mogli podejmować kolejne prace.
- Kamery i komputer dla transmisji internetowych z kościoła.
- Nowe meble w kościele (szafa na gazety, stoliki kredencyjne, stoliki na różne okazje – jeden wysoki i dwa niskie).
- Podjazd dla osób niepełnosprawnych w bramie kościoła.
- Nowe oświetlenie zewnętrzne kościoła.
- Remont, organizacja i umeblowanie biura parafialnego (w nowym miejscu).
- Utworzenie galerii proboszczów w biurze parafialnym.
- Oprogramowanie służące pracy biura parafialnego i administrowania cmentarzem.
- Zdobyliśmy 100 tys. złotych na remont dachu kościoła św. Rocha, który to remont zostanie podjęty w ciągu kilku tygodni.
- Figura św. Rocha na ołtarzu polowym na cmentarzu.
- Organizacja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej 2019 i przygotowanie projektu na rok bieżący (kolejna edycja odbędzie się od 20 września do 25 października br.).
- Organizacja wspólnego śpiewania kolęd z zespołem Lombard.
- Organizacja I Balu Charytatywnego.
- Przygotowanie i realizacja uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha, Podwyższenia Krzyża Świętego i innych uroczystości kościelnych.
- Realizacja programu dostaw żywności dla rodzin przez diakonię charytatywną (obejmujemy opieką ponad 170 osób) i innych działań dobroczynnych.
- Przygotowanie strony internetowej naszej parafii przez diakonię informacji, która zostanie już całkowicie uruchomiona w ciągu 2-3 tygodni.
- Codzienna modlitwa w Godzinie Miłosierdzia w kościele prowadzona przez diakonię modlitwy.
- Muzyczna aktywność diakonii muzycznej – Parafialny Chór „Chorus Santi Roci”, schola dziecięca.
- Systematyczne działania pozostałych diakonii (liturgicznej, Słowa, piękna).
- Oczyszczenie i przemalowanie ogrodzenia przy kościele, troska o czystość i porządek wokół kościoła i na cmentarzu (wspólnota Skandal Krzyża).
W ten sposób mogliśmy kontynuować dzieła moich poprzedników, zwłaszcza ks. Marka. Z wdzięcznością pamiętamy o jego dokonaniach (m.in. remont dachu kościoła, konserwacja i renowacja witraży, droga wokół kościoła i stacje Drogi Krzyżowej, renowacja kilku zabytkowych obiektów). Te wspólne działania całej parafii pokazują, że zaangażowanie parafian jest tutaj przeogromne i dlatego jeszcze raz w tym szczególnym dla mnie czasie (I rocznica objęcia parafii w Giewartowie) chcę powiedzieć wszystkim razem i każdemu z osobna: BÓG ZAPŁAĆ!
Poniżej kilka zdjęć sprzed roku… i zdjęcia z tegorocznego świętowania.