III koncert VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
3 października w naszej Parafii maił miejsce III koncert naszego VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Błogosławić Mnie będą wszystkie narody”, którego honorowymi patronami są: prof. Elżbieta Wtorkowska (Rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy), Marek Woźniak (Marszałek Województwa Wielkopolskiego), Jacek Bartkowiak (Starosta Powiatu Słupeckiego) oraz Mateusz Wojciechowski (Wójt Gminy Ostrowite). Współorganizatorami Festiwalu w tym roku są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Słupecki i Gmina Ostrowite.
Podczas III koncertu usłyszeliśmy francuskiego mistrza muzyki organowej, jakim jest Damien Simone, oraz Chór Żeński „Canzona Absolwent” pod dyrekcją prof. Elżbiety Wtorkowskiej, która wystąpiła w podwójnej roli – jako dyrygent, ale i jako patron honorowy naszego Festiwalu.
Program koncertu:
Damien Simone- organy
- Adam z Wagrowca (XVII w.) – Ricercata tertii toni
- Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Alla breve BWV 589
- Alessandro Marcello (1673-1747) / Johan sebastian Bach – Concerto BWV 974 – Allegro-Adagio-Allegro
- François Couperin (1668-1733) – Élévation
- Joseph Haydn (1732-1809) – Suite pour horloge musicale
- Władysław Żelenski (1837-1921) – Prélude pastoral
- Alexandre-Pierre-François Boëly (1785-1858) – Fantaisie et fugue en sib Majeur
Chór Żeński Canzona Absolwent – Elżbieta Wtorkowska – dyrygent
- Tadeusz Szeligowski (1896-1963) – Ave Maria
- Zdzisław Bernat (1930-1994) – Psalm o Matce Bożej
- Piotr Jańczak (1972- ) – Miserere
- Javier Busto Sagrado (1949- )- Salve Regina
- Vytuautas Miškinis (1954- )- Tu es
- Eriks Ešenvalds (1977- ) – Spring The Sweet Spring
Damien Simon (Francja) studiował grę na organach pod kierunkiem André Strickera w Conservatoire National de Région de Strasbourg, a następnie u Jeana Boyera w Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon, gdzie z wyróżnieniem uzyskał Diplôme National d’Etudes Supérieures Musicales (1ER Prix). Ponadto korzystał z nauczania Michela Chapuisa podczas licznych letnich akademii. Jego studia klawesynu i muzyki dawnej u Aline Zylberajch i Martina Gestera w Conservatoire National de Région de Strasbourg zostały nagrodzone złotym medalem w 1996 roku. Damien Simon jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów. W 1991 roku otrzymał nagrodę Prix de l’Académie Internationale de Musique du Comminges. W 1995 roku wygrał Międzynarodowy Szwajcarski Konkurs Organowy, a w 1997 zdobył I nagrodę za wirtuozerię na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Lotaryngii oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Brugii. Uzyskał również tytuł licencjata, magistra oraz Diplôme d’Etudes Approfondies de Musicologie na Université des Sciences Humanes w Strasbourgu. Obecnie wykłada grę na organach w Conservatoire à Rayonnement Régional de Rennes. Ponadto jest organistą tytularnym kościoła św. Pawła i wielkich organów katedry strasburskiej oraz kierownikiem muzycznym zespołów wokalnych Wariacje w Strasburgu i A vous sans autre w Rennes. Jest dyrektorem artystycznym Stras’orgues, festiwalu organowego w Strasburgu, który założył w 2017 roku.
Żeński Chór „Canzona – Absolwent” powstał w Murowanej Goślinie 2001 roku. Tworzą go głównie byłe chórzystki Chóru Dziewczęcego „Canzona”. Zespół bierze udział zarówno w imprezach środowiskowych, jak i koncertuje na terenie Polski i poza granicami. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali: Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Szwecja, Finlandia, Ukraina, Bułgaria, Francja, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Malta i USA. W 2021 roku zdobył prestiżowe nagrody w organizowanych w czasie pandemii konkursach on-line, m.in. w Kanadzie, USA, na Cyprze, w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Rosji, Ukrainie oraz w Kazachstanie. Od 2008 roku jest współorganizatorem corocznych edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie. Odbyło się XIII edycji Festiwalu, podczas którego w małym podpoznańskim miasteczku koncertowały zespoły z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Słowacji, Czech, Hiszpanii, Francji, Brazylii, Chin, Japonii, Peurto Rico, Ekwadoru, Szwecji, Holandii, Turcji, Wenezueli, Korei Południowej, Filipin, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Gruzji Macedonii, Norwegii i Izraela. Ponadto w Festiwalu wzięły udział chóry i orkiestry z Polski – z Bydgoszczy, Olsztyna, Poznania, Swarzędza, Tarnowa, Zakopanego, Murowanej Gośliny, Wyrzyska, Sanoka, Buku, Obornik Wlkp., Wrocławia, Szczecina, Białegostoku, Warszawy i Gdańska. Chór sięga do tradycji pieśni romantycznych, współczesnych, rozrywkowych i opracowań folkloru. Wykonuje także muzykę dawną oraz kompozycje wokalno-instrumentalne. Założycielem i dyrygentem chóru jest prof. Elżbieta Wtorkowska. Funkcję drugiego dyrygenta pełni dr Adrianna Wtorkowska-Kubińska. Prezesem chóru jest Aleksandra Ancan.