Szopka w naszym kościele parafialnym
Od czasów św. Franciszka istnieje tradycja budowania szopki i ustawiania figur, aby w ten sposób mieć przed oczyma symbol – znak tego niezwykłego wydarzenia jakim jest Wcielenie Syna Bożego. Formy szopek bywają najróżniejsze, od tych które starają się pokazać, jak to wydarzenie mogło wyglądać 2 tysiące lat temu po te, które pokazują, jak ono mogłoby wyglądać dzisiaj. Czasami są one bardzo tradycyjne, a czasami nowoczesne; czasami bardzo realistyczne, a czasami odznaczają się wysokim poziomem abstrakcji artystycznej.
W tym szczególnym roku, pełnym rozmaitych doświadczeń, nasza szopka nawiązuje do pandemicznych doświadczeń, w których wszyscy uczestniczymy. Może nie wszystko jest wyraźnie pokazane na zdjęciach, więc pragniemy zwrócić uwagę na kilka symbolicznych elementów naszej szopki:
- Wszyscy pasterze i mędrcy, przychodzący do Świętej Rodziny, mają maseczki zakrywające nos i usta – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.
- Święta Rodzina – ze względu na bezpieczeństwo sanitarne – schowana jest za płytą z pleksi.
- Bezpośrednio do Jezusa przyszło tylko 5 pasterzy (zgodnie z limitem) – pozostali są oddaleni i czekają na możliwość spotkania.
- Pasterze, którzy przyszli oddać pokłon Jezusowi, są oddaleni od siebie tak, aby zachować dystans społeczny.
- Grający na dudach pasterz (przedstawiciel świata kultury) z oddalenia posyła swoje dźwięki Jezusowi, sam będąc w swoistej izolacji od wszystkich.
- Jeden z pasterzy zatrzymał się przy księdze Słowa Bożego – wierzy, że w tym Słowie jest prawdziwie obecny Bóg. Jest on symbolem tych, którzy choć nie mogą przyjść do kościoła, codziennie spotykają się z Jezusem poprzez czytanie Pisma Świętego, które jest Słowem Żywym.
- Przy żłóbku zostały powieszone zdjęcia i naszych parafian, i przyjaciół (nawet nadesłane z Portugalii, Szkocji i Niemiec) – znak, że chociaż jesteśmy w rozproszeniu, pewnej izolacji, to w Jezusie Chrystusie jesteśmy ciągle razem jako wspólnota.
Bardzo dziękuję panu Michałowi Wojtuckiemu i pani Arlecie Więcek (z naszej parafialnej diakonii piękna) za przygotowanie pięknej szopki i cudownego wystroju kościoła.