X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – I koncert
Program I koncertu:
Hana Bartošová – organy (Czechy)
- Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Choralbearbeitung (per organo pleno) „Gott, der Vater wohn uns bei “ BWV 748
- Johann Pachelbel (1653-1706)
– Preludium a fuga c moll
- Tabulatura Jana z Lublina (ok. 1540)
– Wesół
- Mikolaj z Krakowa (ok. 1540)
– Aleć nade mną Wenus
- Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791)
¬ Adagio C dur, KV 356
– Fuga g moll, KV 154
- Jan Křtitel Vaňhal (1739-1813)
– Preludium a fuga C dur
- Jan Křtitel Kuchař (1751-1829)
– Partita C dur
- Gordon Young (1919–1998)
– Preludium ve starém stylu
- Bohuslav Martinů (1890-1959)
– Vigilie
- Zdeněk Pololáník (*1935)
– Postludium
Ania Broda – śpiew, cymbały, Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, Jan Kiernicki – śpiew, lutnia, giterna (Polska)
- Improwizacja na lutni
- Wierni chrześcijanie pochwalmy Maryję
- Ciebie na wieki wychwalać będziemy
- Gwiazdo jasności
- Dwugłosowa rotuła Maryjna z XVIII wieku
- Pieśń o wędrówce św. Rodziny
- Zdrowaś Maryja Bogurodzico
- Matko niebieskiego Pana
- Gdyśmy przyszli do kościoła Królowa
- Pani nieba i ziemi
- Chodzony Polski
Hana Bartošová – należy do grona najwybitniejszych czeskich organistów i propagatorów muzyki czeskiej za granicą. Studiowała organy i klawesyn w Konserwatorium Brneńskim w klasie prof. Josefa Pukla oraz w Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie w klasie prof. Aleny Veselá. Podczas studiów brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, gdzie otrzymała kilka nagród i wyróżnień. Jej szeroki repertuar obejmuje studia nad prawidłowymi praktykami wykonawczymi na ważnych instrumentach historycznych i muzyce barokowej. Ponadto często wykonuje prawykonania nowych utworów czeskich kompozytorów z okolic Brna, m.in. Vladimír Werner, František Emmert, Zdeněk Pololáník i Milan Slimáček. Hana Bartošová występuje na prestiżowych festiwalach w Czechach i za granicą. Koncertowała w całej Europie (Austria, Włochy, Niemcy, Dania, Francja, Belgia, Szwajcaria, Słowenia, Polska, Rumunia, Słowacja, Irlandia, Chorwacja), Rosji i USA. Występuje z różnymi solistami i zespołami, także z córką Ivą Bartošovą, utalentowaną pianistką koncertową. Współpracowała przy kilku nagraniach brneńskiego chóru dziecięcego Primavera, nagraniach dla czeskich i zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych oraz na płytach CD. Jako pedagog kształci młodych organistów i jest stałą członkinią jury konkursów organowych. Jest również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Brnie.
Ania Broda – pieśniarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Wokalistka obdarzona niepowtarzalnym głosem, posługuje się techniką śpiewu “białego”. W szkole średniej pasjonowała się jazzem i klasyką. Przez wiele lat zajmowała się polską muzyką tradycyjną. Swoim silnym i przejmującym głosem tworzy wyjątkowe interpretacje polskich tradycyjnych pieśni religijnych. Pisze piosenki reklamowe na zamówienie. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Często oprócz cymbałów korzysta w swej twórczości z brzmienia pianina, dzwonków pentatonicznych, kalimby, drumli i liry korbowej. Nagrywa z zespołami w bardzo różnorodnych instrumentalnie składach. Jest mistrzynią budowania nastroju.
Jacek Hałas – absolwent Akademii Sztuk Pięknych, muzykant (lira korbowa, akordeon, flety pasterskie, drumla, fortepian), śpiewak, tancerz, kompozytor. Współtwórca wielu interesujących formacji muzycznych, międzynarodowych projektów artystycznych oraz teatralnych. Zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem ludowym, działalnością koncertową, warsztatową i edukacyjną. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako „Nomadzi Kultury” wiele lat podróżowali po Europie z tradycyjną Jurtą, prezentując przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata. Z czworgiem nastoletnich dzieci tworzą Rodzinną Orkiestrę i Teatr „Noiseband”, z którą grają spektakle, muzykę teatralną oraz taneczną.
Jan Kiernicki- lutnista. Studiował pod kier. dr. Henryka Kasperczaka na Akademii Muzycznej w Poznaniu i Maestro Andrea Damianiego w Conservatorio di Musica di Santa Cecilia w Rzymie. Uczestniczył też w warsztatach i lekcjach mistrzowskich między innymi pod kier. Hopkinsona Smitha, Jakoba Lindberga, Paula O’Dette, Nigela Northa, Michała Gondko i Bora Zuljana. Gra na lutni, arcylutni i średniowiecznej gitternie. Śpiewa średniowieczną monodię liturgiczną i polifonię renesansową, doskonaląc się w tych dziedzinach przede wszystkim pod kier. Marcela Pérèsa z Francji. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu Lúthien Consort. Występuje na koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą – na Litwie, we Włoszech, Czechach, Francji i Belgii. Wziął udział w nagraniach płyt Lúthien Consort, Liquescentes, Jerycha oraz Jacka Kowalskiego i Klubu Świętego Ludwika. Prowadzi też działalność popularyzatorską – dotąd zagrał ponad sześćset koncertów edukacyjnych w całej Wielkopolsce. W 2019 r. prowadził cotygodniową audycję o muzyce dawnej w Radio Emaus. Stypendysta programów MKDNiS – Kultura w Sieci (2020) i oraz Miasta Poznania – Poznań wspiera (2020).