X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – V koncert
Program koncertu:
Stanislav Šurin – organy (Czechy)
- Juan Cabanilles (1644 – 1712)
– Corrente italiana
- Tabulatura Jana z Lublina (ok. 1540)
– O królach polskich
– Radem temu
– Słuszna jest rzecz
- Baltassare Galuppi (1706 – 1785)
– Sonata Re minore
Andante – Allegro – Largo – Allegro e spiritoso
- Johann Pachelbel (1653 – 1706)
– Ciacona f-Moll
- Mikuláš Schneider-Trnavský (1881 – 1958)
– Preludium f-moll 3´
- Stanislav Šurin (*1971)
– Maŀe modalne preludium
– Nostalgia za Alenku
– Fanfare 7´
- Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847)
– Sonata II c-moll: część 3 Allegro Meastoso e Vivace, cz. 4 Fuga, Allegro Moderato. 7´
Młodzi Kameraliści Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Fresh Flute Quartet: Weronika Zych, Julia Nowakoska, Anna Mszanik, Gabriela Korus – flety; przygotowanie as. Agnieszka Bartoszewicz (Polska)
- Eugène Bozza (1905-1991)
– Trois Pièces pour quatre Flûtes en Ut
- Antonin Dvořák (1841-1904)
– Dumka z cyklu Tańców słowiańskich op. 72 nr 2 (arr. Takeshi Tsuchida)
- Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
– Scherzo ze Snu nocy letniej (arr. Howard A. Cohen)
- Giulio Caccini (1545-1618)
– Ave Maria
- Jacques Castérède (1926-2014)
– Flûtes en vacances: II. Flûtes joyeuses, IV. Flûtes légères
Stanislav Šurin studiował grę na organach w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie, w Konserwatorium Diecezjalnym w Wiedniu, na Uniwersytecie Muzycznym w Bratysławie w klasie prof. Ivana Sokola, a także prywatnie u prof. Johanna Trummera w Grazu. Jako solista kilkukrotnie występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Słowackiej. Podczas koncertu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajwanu wykonał tajwańskie prawykonanie Mszy głagolickiej L. Janáčka. Koncertował w wielu krajach Europy, w USA, Meksyku, Kanadzie, Japonii, Hongkongu, Uzbekistanie i Kazachstanie, ma na koncie wiele albumów z muzyką organową. Stanislav Šurin jest założycielem i organizatorem międzynarodowych festiwali organowych w Trnawie, Pieszczanach, Skalicy oraz w katedrze św. Marcina w Bratysławie. Od 2002 roku wykłada organy na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku. Zajmuje się restauracją zabytkowych organów i budową nowych instrumentów (m.in. Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie). W ostatnich latach pracuje również jako kompozytor. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Sebastiana przyznawaną przez organizację „Ars Ante Portas” za niezwykły wkład w rozpowszechnianie twórczości Johanna Sebastiana Bacha. W 2016 roku Został laureatem nagrody „Fra Angelico”, przyznawanej przez Konferencję Episkopatu Słowacji za zaangażowanie w propagowanie wartości chrześcijańskich w sztuce.
Fresh Flute Quartet- Weronika Zych, Julia Nowakoska, Anna Mszanik, Gabriela Korus Kwartet fletowy tworzą studentki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Zespół powstał w grudniu 2022 r. w klasie kameralistyki as.Agnieszki Bartoszewicz. Artystki są finalistkami XIII Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych w Warszawie, laureatkami III nagrody na 10. Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2023. Repertuar zespołu obejmuje kompozycje od baroku do muzyki współczesnej, w tym utwory oryginalnie skomponowane na kwartet fletowy oraz aranżacje.