XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – II koncert (29/09/2024)

XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – II koncert (29/09/2024)

XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – II koncert (29/09/2024)

II koncert

Antonio Del Pino Romero (Hiszpania) – organy

  1. Adam z Wągrowca (+1629)

– Ave maris stella

  1. Antonio Martín y Coll (ca.1660 – ca.1734)

– El bayle del gran duque

  1. XVIII w. manuskrypt, Stary Sącz

– Aria 10, 27 & 50

  1. Antonio Soler (1729-1783)

– Sonata 45

  1. Luigi Gherardeschi (1791-1871)

– Gran marcia per organo

  1. Giovanni Quirici (1824-1896)

– Marcia campestra per dopo la Messa

  1. Eduardo Torres (1872-1934)

– Angelus locutus est

– Saeta IV

– Surrexit Christus

– In modo Antico

  1. Tomás De Elduayen (1882-1953)

– Retablo andaluz

– Nuestra Señora del Rocío

– Ascendit Deus in iubilatione

– Nuestra Señora del Buen Viaje

 

Trio Klasyczne

Jadwiga Stanek – altówka, Borys Biniecki – klarnet, Maria Lewandowska – harfa

  1. Max Bruch (1838-1920)

– Acht Stücke op. 83 na klarnet, altówkę i harfę (opracowanie partii harfy – Maria Lewandowska)

  1. Andante a-moll nr 1
  2. Nocturne g-moll nr 6

2.Edward Watson (1943 )

– Tańce Egejskie  na klarnet, altówkę i harfę

  1. Allegro ma non troppo
  2. Allegro vivace
  3. Moderato
  4. Allegro

 

Antonio Del Pino Romero uzyskał dyplomy z gry na organach i altówce z Konserwatorium w Maladze. Posiada doktorat także z muzykologii z Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej W Rzymie, jest ponadto absolwentem Wydziału Teologicznego w Granadzie. Jako organista występował w międzynarodowych festiwalach w Castelli d’aria, Musica to Tramonti, Sorrento, Fano, Salento i Rocca Massima, Antichi Organi Varese, Alghero (Włochy), São Vicente de Fora w Lizbonie i Międzynarodowym Festiwalu w Mafrze (Portugalia), Fiori Musicali w Zurychu (Szwajcaria), a także w festiwalach krajowych „Ciudad of Ávila”, Valdedios w Asturii oraz katedrach w Salamance, Ciudad Rodrigo i León. Jest również aktywnym dyrygentem chóralnym i orkiestrowym.

Borys Biniecki -Absolwent Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie klarnetu  Zbigniewa  Rymarza, studiów licencjackich w klasie dra hab. Jana Jakuba Bokuna w Akademii Muzycznej imienia Karola  Lipińskiego we Wrocławiu oraz studiów magisterskich w klasie prof. dra hab. Bogdana Ocieszaka i dra hab.Andrzeja Wojciechowskiego w Akademii Muzycznej imienia Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie w roku 2016 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystyczne instrumentalistyka. W okresie  kształcenia  na  studiach  doktoranckich doskonalił  swoje umiejętności  w Conservatoire Royal de Bruxelles u wirtuoza swojego instrumentu dra Jean –Marc Fessarda. Florent  Heau,  Ludmila  Peterkova,  Michel  Lethiec,  Eduard  Brunner, Philippe  Cuper,  Valter  Vitek,  Karl  Leister,  Jean -Marc Fessard, Wojciech  Mrozek i  Aleksander  Romański. Jest laureatem licznych nagród na Konkursach muzycznych w  Bydgoszczy, Szczecinie, Włoszakowicach, Wrocławiu, Piotrkowie Trybunalskim, Szczecinku oraz półfinalistą  Międzynarodowego Konkursu  Klarnetowego w Lizbonie. W 2018 r został laureatem pierwszego miejsca w dwóch kategoriach na międzynarodowym konkursie we Włoszech. Jako solista występował z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis, Polską Filharmonią Kameralną oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku. Borys Biniecki  był  stypendystą  Ministra  Kultury  i  Dziedzictwa  Narodowego,  Marszałka Województwa Kujawsko –Pomorskiego. Jest  laureatem nagrody za szczególne osiągnięcia artystyczne  Europejskiego  Centrum  Młodzieży  Artystycznej. Od 2017 roku jest  solistą  Filharmonii  Pomorskiej  imienia  Ignacego  Jana Paderewskiego  w  Bydgoszczy oraz pedagogiem klarnetu  w Państwowym  Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.

 Jadwiga Stanek jest absolwentką Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego
w Bydgoszczy, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Jana Paruzela. Pracę zawodową związała przede wszystkim z macierzystą Uczelnią, gdzie w 2012 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Wielokrotnie brała udział w Europejskim Programie Life Long Learning – Erasmus, prowadząc Kursy Interpretacji Muzycznej w Conservatorio Superior de Música „Oscar Espla” w Alicante [Hiszpania 2010, 2013 i 2018 rok] oraz w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy [Słowacja 2012]. Altowiolistka doskonaliła swoje umiejętności na wielu Mistrzowskich Kursach Interpretacji Muzycznej w kraju i za granicą współpracując z takimi artystami jak: Bruno Giuranna, Victor A. Pikayzen, Kurt Lewin, Jan Paruzel. Działalność koncertowa altowiolistki obejmuje regularne recitale solowe i kameralne w kraju oraz poza jego granicami w tym m.in.: we Włoszech, Hiszpanii i na Słowacji. Altowiolistka z pasji uprawia kameralistykę w różnych składach instrumentalnych. Do ważnych osiągnieć rozwoju osobistego zalicza zdobycie nagród muzycznych w kategoriach muzyki kameralnej na konkursach międzynarodowych w duecie instrumentalnym. W maju 2013 roku ze skrzypkiem dr hab. Bolesławem Siarkiewiczem zdobyła 2 Nagrodę na 23’ Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej w Barletta (Włochy) natomiast w lipcu 2018 roku także w kategorii muzyki kameralnej w duecie z klarnecistą dr Borysem Binieckim zdobyła 1 Nagrodę – Premio Assoluto na 2’ Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej w Sarzanie (Włochy]). Jest autorką projektu muzycznego Gordon Jacob Viola Chamber Works. Jadwiga Stanek w latach 2012 – 2016 pełniła Funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Konsonans z siedzibą w Bydgoszczy. Trzykrotnie otrzymała nagrodę Rady Fundacji Konsonans za działalność na Jej rzecz w latach  2014 –  2016. W październiku 2018 roku została odznaczona Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego za szczególne osiągnięcia dla rozwoju muzyki w regionie kujawsko – pomorskim. Altowiolistka jest także pracownikiem Filharmonii Pomorskiej imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Maria Lewandowska urodziła się i mieszka w Bydgoszczy. W 2005 roku ukończyła Państwowy Zespół Szkól Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie harfy . Studia licencjackie i magisterskie ukończyła z wyróżnieniem w klasie harfy Katarzyny Staniewicz- Wasiólki w Akademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu. W roku 2008 brała udział w stypendium Socrates- Erasmus w Weronie pod kierunkiem prof. Nazareny Recchii. W 2013 ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Kameralistyki w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego  w Katowicach w klasie profesor Helgi Storck. Swoje umiejętności harfistka kształciła na wielu kursach mistrzowskich u tak wybitnych harfistów jak: prof. Helga Storck  prof. Susann McDonald, Letizia Belmondo, Elżbieta Szmyt, Park Stickney, prof. Germaine Lorenzini, prof. Isabelle Moretti, prof. Imogen Barford. Jest laureatką III miejsca III Konkursu duetów z harfą w Cieszynie (duet z Michałem Zatorem). Podczas tego samego konkursu zdobyła także nagrodę za prawykonanie dedykowanego jej utworu „Spells and Hexes” skomponowanego przez wrocławskiego kompozytora Sebastiana Ładyżyńskiego. Na stałe współpracuje z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Operą Nova w Bydgoszczy. Od 2007 roku jest pedagogiem harfy w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Jako solistka, kameralistka i członek orkiestry harfistka brała udział w licznych koncertach w kraju i za granicą.